Anketa
Chcete, aby tým ŽC kandidoval do vedení ÚAD SLČR?
Sponzoři

Středisko - PRŮVODCE ZÁVODY SLČR - 2.díl Dolní Morava

Vesnice Dolní Morava se rozkládá v Jeseníkách asi 150 kilometrů severně od Brna.Nejkratší cesta z Brna sem vede přes Svitavy, Štíty, Červenou Vodu a Králíky a dá se zvládnout v čase něco přes dvě hodiny, ačkoliv rekord držený Richardem Skřivánkem seniorem a jeho Audi S4 činí pouze něco málo přes hodinu. V obci Dolní Morava jsou hned dvě zimní střediska. Prvním z nich je Větrný vrch přezdívaný dle místní populární pivní speciality ” Větrák”. Toto středisko je však určeno spíše vyznavačům jednoho prkna a šněrovacích gumáků pro jejich cirkusové kousky, proto se jím nebudeme dále zabývat. Vyznavačům lyžování je pak určeno vzdálenější středisko rozkládající se na samém konci obce nesoucí název Ski centrum Sněžník.

První co návštěvníka tohoto střediska zarazí a mírně řečeno roztrpčí je relativně velká vzdálenost mezi parkovištěm a vleky, která nutí rozespalé závodníky po ránu trmácet se do kopce s lyžema na rameni. Policie však naštěstí není příliš bdělá a tak mnozí objíždějí zákaz vjezdu bez povšimnutí a vozí své svěřence až nahoru, kam se však oficiálně nesmí a je zde malá možnost parkování. Pomineme-li atrakce pro turisty, jako je nekonečné lano a menší poma u hotelu Prometheus, většina lyžařsky alespoň trochu gramotné veřejnosti se soustřeďuje okolo svahů označených písmeny ”A” a ”B”, z nichž svah ”A” se dále dělí na ”malé áčko” tj spodní část svahu obsluhovaná kotvou Leitner a ”velké áčko”, jehož součástí je i vrchní část svahu srovnávaná se známou “černou ve špindlu”. Celkově se tento svah díky svojí šířce a sklonu může pyšnit vpravdě alpskými parametry. Dobrý dojem bohužel často kazí nekvalitní úprava způsobená jedinou rolbou a neschopností místního rolbaře. Toto bohužel platí dvojnásob o svahu ”B”, často vychvalovanému pro jeho horizonty a točky, jehož úprava je však pro místní problémem téměř neřešitelným. Tento svah je delší, užší, s proměnlivým sklonem a pokud máte štěstí na dobrou úpravu, což je málokdy, čeká Vás královské svezení.

Středisko má krom sjezdu parametry pro všechny disciplíny, tak se tu v roce 2005 konaly hned dvě super G kategorie FIS - ENL. Super G se stejně, jako obří slalom jezdí na svahu B a nejrychlejší závodníci zde dosahují časy něco málo pod minutu, takže své plíce nemusíte přemlouvat na přílišnou zátěž. V obřím slalomu se pak čas může vyšplhat až k 1:10, což již může skolit plíce nejednoho trénovaného kuřáka.

Slalom se jezdí na přelomu velkého a malého áčka, kdy počet bran na prudší části bývá 15-20, což může v případě, že stavitel není zvyklý na takové kopce a/či trpí pocitem, že je potřeba držet sportovce na uzdě v dostatečné šíři rozestavenými bránami, vést k velkému výpadku netakticky jedoucích závodníků.

Co se týče kvality z hlediska bodového, nejedná se o příliš prestižní závod. Ačkoliv terény jsou zde opravdu mimořádné, zahraničních účastníků, či někoho z řad české špičky tu potkáte zřídka. Přirážky se pak pohybují mezi 50-60 body, přičemž v super g bývají samozřejmě vyšší.

Z hlediska finančního se jedná o průměrný závod, kde relativně dostupné ubytování a konzumace je vyvážena vyšší cenou lístku, neodpovídající kvalitě infrastruktury, navíc bez možnosti 50:50. Mezi jednotlivými koly závodu se můžete nejlépe občerstvit “U Marcelky”, což je restaurace přímo pod kopcem, která však vzhledem k nízké kapacitě rozhodně není zárukou rychlého stravování. Pokud máte štěstí a nějaké to místo urvete, hutná a většinou dobrá polévka včetně nezbytného pečiva Vás vyjde na 30 korun hlavní jídlo pak na 80-100 korun. Další možnost stravování pak skýtá hotel Prometheus, který se však nechvalně proslavil během letošních závodů střevní epidemií, navíc zde není možnost úschovy lyží na viditelném či hlídaném místě. Po závodě pak nejlépe uspokojit svůj žaludek v Moravské krčmě níže ve vesnici pyšnící se širokou nabídkou vynikajících steaků a populárních italských těstovin s omáčkami. Ve vzdálenějších Králíkách pak lze ke stravování doporučit nejlépe hotel Bílá labuť přímo na náměstí.

Bydlení lze sehnat přímo v Dolní Moravě, kde však kapacita nevyrovnává poptávku a tak mnozí bydlí ve vzdálenějších Králíkách. V Dolní Moravě se obvykle bydlí v hotelu Sněžník, kde Vás ubytování s polopenzí vyjde na cca 450 korun, v Králíkách pak například v Pekárnách Falta za 150 korun na noc bez stravy.

Kdo se ještě po závodech cítí na večerní povyražení, má možnost návratu do restaurace U Marcelky, přezdívané místními ”U Humra”. Nálada v tomto lokále bývá určována momentálním rozpoložením zdejšího nájemce, výčepního a nositele přezdívky Humr. Ten dovede znepříjemnit večer stejně kvalitně, jako rolbař ráno. Na jeho obranu však nutno uvést, že někdy bývá též příjemný, v ideálním případě pak neutrální. Na večírek můžete také vyrazit do hotelu Prometheus, jehož spodní část bůhvíproč zvaná vinárna se večer hlavně díky jukeboxu mění ve velmi příjemné místo. Pro ty z Vás, kteří hledáte širší společnost pak nezbývá než vyrazit do Králík Tam se můžete dostat skibusem svážejícím sportovce z večerního lyžování. Na zpáteční cestu pak obvykle musíte investovat do místní příjemně levné taxislužby, či telefonem vzbudit střízlivého kamaráda s vozem. Diskoték je v Králíkách více a k radosti většiny závodníků jsou hojně navštěvovány místními gymnazisty a chovanci diagnostického ústavu. Ceny ve všech zdejších lokálech jsou poměrně přijatelné a tak lze pořídit kvalitní opičku za cenu dvou piv ve Špindlerově mlýně.

 

Při výčtu výhod tohoto střediska nesmíme opomenout spřátelený skiservis Easy Rider travního velmistra Hansi Němce, nacházející se přímo pod kopcem, kde Vám ochotně a odborně pomohou se závadami na Vašich závodních strojích od děr ve skluznici až po vytržená vázání.

Celkově se obvykle jedná o příjemně strávených pár dní s malou vidinou zlepšení bodů.